Oravský hrad

Posted by Penzión Astoria on 08/06/2015 in Orava
Oravský hrad (94.55%)

Oravský hrad patrí medzi najkrajšie hrady na Slovensku. Vypína sa 112 metrov na skale nad riekou Orava v obci Oravský Podzámok. Je najnavštevovanejším hradom na Slovensku.

Oravský hrad
Oravský hrad

Oravský hrad – poloha

Keď sa vyberiete z Dolného Kubína smerom na poľské hranice, po desiatich kilometroch sa dostanete do obce Oravský Podzámok, čo je cieľ nášho výletu.

Otváracie hodiny a ceny Oravský hrad

Oravský hrad je otvorený pre verejnosť po celý rok, s výnimkou mesiaca Apríl. Prehliadky hradu prebiehajú v skupinách, prehliadka trvá približne dve hodiny. Vstupné počas letnej turistickej sezóny je 1 € pre deti robiť 6 rokov, 3 € pre staršie deti a 5 € pre dospelých.

Pri návšteve Oravského hradu si môžete do svojho smartfónu nainštalovať elektronického sprievodcu, ktorý vás prevedie hradom.

Zaujímavosti o Oravskom hrade

Oravský hrad je krásny, fotogenický, preto je už takmer sto rokov cieľom filmárov. Už v roku 1922 sa tu natáčal filmový Dracula. Nebojte sa však, jeho atmosféra nie je vôbec strašidelná.  V posledných rokoch tu točili filmy: Sokoliar Tomáš, Kráľ Drozdia Brada, Princezná a žobrák.

V 17. storočí hrad nakrátko ovládli sedliacki povstalcami a musel byť späť dobytý cisárskym vojskom. Ako každý správny hrad, aj tento hrad v stredoveku vyhorel. Oravský hrad, ktorý stojí od 13. storočia takmer neprežil druhú svetovú vojnu. Hrad totiž slúžil nemeckej armáde ako pozorovateľňa. Našťastie, keď sovietska armáda vypálila smerom k hradu kaťuše, nemecká posádka sa stiahla a hrad prežil len vďaka tomuto ústupu.

Náš tip pri návšteve Oravského hradu

Prehliadka Oravského hradu spolu s obedom vám zaberie približne polovicu dňa. Ak sa vyberiete na výlet ráno a stihnete jednu z prvých prehliadok, druhú polovicu dňa môžete stráviť v termálnom aquaparku Dolný Kubín. V jeden deň budete mat viac zážitkov. Aj kultúru, aj vodu a pohyb.

Ubytovanie

Ak hľadáte ubytovanie na Slovensku, penzión Astoria sa nachádza v malebnej kúpeľnej obci Ľubochňa na Liptove. Na Oravský hrad je to z penziónu asi 40 minút autom, dá sa tam dostať aj vlakom, autobusom. Penzión Astoria si pre svojich hostí na leto pripravil atraktívnu balíčky, pri ktorých ušetríte až 42%.

V letnom balíčku nájdete okrem ubytovania aj raňajky, kredit v bufete, voľné vstupenky do aquaparku v Dolnom Kubíne, wifi, parkovisko, gril a  ešte omnoho viac.